Dlaczego warto jeść pokarm zawierający błonnik?

Wiele osób dbających o zdrowie i zgrabną sylwetkę włącza do diety błonnik – węglowodan, który nie jest przyswajalny przez organizm. Skoro nie można czerpać z niego składników odżywczych, to dlaczego jego dostarczanie do organizmu jest takie ważne? Poznaj zalety spożywania błonnika i sprawdź, w jakich pokarmach możesz go znaleźć.

Korzyści z jedzenia błonnika

Główną funkcją błonnika w ludzkim organizmie jest ułatwianie pracy jelit. Substancja łagodzi zaparcia i ułatwia wypróżnianie. Błonnik to włókno pokarmowe, które obniża poziom cholesterolu we krwi, tym samym zapobiegając chorobom układu krążenia. Substancja pęcznieje pod wpływem wody w żołądku, dając uczucie sytości, przez co sprzyja odchudzaniu. Błonnik obniża stężenie cukru we krwi, zmniejszając ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ponadto, włókno pokarmowe chroni przed zachorowaniem na nowotwory (jelita grubego, piersi, żołądka). Błonnik pobudza wydzielanie soków żołądkowych i śliny, która chroni zęby przed próchnicą. Widoczną korzyścią z dostarczania do organizmu odpowiedniej ilości błonnika jest poprawa stanu włosów i paznokci.

W jakich pokarmach znajduje się błonnik?

Wysoką zawartość błonnika zawierają rośliny strączkowe z www.bee.pl, które warto jeść również ze względu na bogactwo witamin i minerałów. Inne pokarmy zawierające błonnik to:

  • otręby i płatki pszenne,
  • płatki żytnie,
  • pieczywo pełnoziarniste,
  • brązowy ryż,
  • kasza gryczana i jęczmienna,
  • maliny, porzeczki, jeżyny.

Aby uzupełnić poziom błonnika w organizmie, warto sięgnąć po ziarna, takie jak sezam, siemię lniane lub nasiona chia oraz po suszone owoce (morele, śliwki, figi).

Jakie ilości błonnika należy spożywać?

Niedobór włókna pokarmowego jest szkodliwy dla organizmu, ale, jak się okazuje, także jego nadmiar może przynieść wiele szkód. Zaleca się przyjmować dziennie od 20 do 40 g błonnika dziennie. Zbyt duże ilości tej substancji w organizmie mogą skutkować mniejszą przyswajalnością niektórych składników mineralnych, takich jak żelazo, cynk czy wapń. Warto pamiętać, aby zachować zdrowy umiar i nie przesadzać z przyjmowaniem błonnika.